wz
cestoblog.wz.cz

"...these are the voyages..."
== MHD ==


Imzadi - 24.09. 2007

Prvním dopravním prostředkem (kromě letadla :o), který jsme v Římě použili, byl vlak na trati FM1 (takhle se v něm sedí).
Musím říct, že římské metro mě docela překvapilo - bohužel ale nemile. 90% souprav je totálně posprejovaných (stejně jako vlaky), stanice jsou tmavé, špinavé a zatuchlé. Jako plus vidím hudbu která na stanicích hraje, ale ona stejně není moc slyšet...

V Římě jsou 2 trasy metra (A, B), třetí je zatím ve výstavbě, a 3 příměstské trasy (Roma-Lido, Roma-Viterbo, Roma-Pantano - její stanici se nám ale nepodařilo najít). Jezdí tam dva druhy souprav (stará), většinou klimatizované, v nových je navíc
informační obrazovka
(příští stanice, počasí, reklamy apod.). Co se týče informací o příští stanici, tak v několika linkách autobusu je mají taky na obrazovce a dokonce tam vždy píšou jaká památka nebo zajímavost je od té stanice do 5 minut chůze.
Kromě informací o příští stanici je v soupravě vždy hlášeno i na kterou stranu se ve stanici vystupuje.

Základní lístek stojí 1 euro a platí 75 minut, může se na něj jet pouze jedna cesta autobusem, případně přestoupit na metro. Jakmile vylezete z metra přes turnikety, tak lístek přestává platit. Zároveň není dovolen přestup mezi autobusy. Kromě toho se dají koupit lístky jednodenní (4 eura), třídenní (11 euro) a pětidenní (nevim :o), ale turistům doporučuji využít spíš Roma Pass, který stojí 20 euro a je to 3denní jízdenka spojená s 2 volnými vstupy na památky (a hádejte kdo to zjistil až když mu 3 dny do konce pobytu nezbývaly...:o)

Lístky se dají koupit v každém novinovém stánku a trafice, v automatech v metru (v pohodě), na konečných stanicích autobusů (95% jich je mimo provoz) a v některých autobusech přímo na palubě.

Z letiště Fiumicino se dá do centra dostat buď expresním vlakem (asi 11 euro), nebo linkou FM1 (5,50 euro), která je ale všude značena jako FR1 (těch FM linek je v Římě celkem 7, všechny značené jako FR...nevím proč).

Narozdíl od dvou druhů souprav v metru, jezdí po římě hodně druhů tramvají (myslím 5 jsme jich viděli určitě...1, 2).


co se nevešlo do textu :o)
interiér autobusu Free Image Hosting at www.ImageShack.us
nástupiště Free Image Hosting at www.ImageShack.us
nástupiště Termini Free Image Hosting at www.ImageShack.us
venkovní stanice (Piramide) Free Image Hosting at www.ImageShack.us
konečná Roma-Viterbo Free Image Hosting at www.ImageShack.us
vlakové nádraží Free Image Hosting at www.ImageShack.us
nový vláček Free Image Hosting at www.ImageShack.us

© 2007 - Imzadi & Michal